- Brand: ATG
- Manufacturer’s Part Number (MPN): H200W04
- Designed for HENGST vehicles
- Genuine quality automotive component
- Fast delivery across UAE
-
Genuine Part Number: H200W40Matching part numbers: 1 R-0658 (CATERPILLAR), 1 R-0739 (CATERPILLAR), 1 W-3300 (CATERPILLAR) , and 16 more
Hengst Spin-on Oil Filter H200W04
Technical Specification
Order now for fast delivery across the UAE in 1-3 days, with GCC-wide shipping in 5-10 days!
Flag a data issue
Additional Product Description
| EAN | 4030776015232 |
|---|---|
| Quantity per single packaging | 1 |
| Outer diameter 1 | 101 mm |
| Thread | 1 1/8-16 U |
| Inner diameter | 92 mm |
| Outer diameter | 108 mm |
| Height | 260 mm |
- Manufacturer: ATG
- Part Type: Oil Filter
- Manufacturer Product Number: H200W04
Alternative matching part numbers (19)
Below is a list of parts found through cross-number and OEM-based matching. These items don’t always share the exact same number, but they are recognised in the industry as compatible or interchangeable with the original reference.
| Brand | Alternative codes |
|---|---|
| CATERPILLAR | 1 R-0658 1 R-0739 1 W-3300 2 P-4004 5 P-1119 |
| FODEN | Y036.017.12 YO50.080.03 |
| FREIGHTLINER | ABP/N10G-LF3675 |
| HINO | 5221170569 |
| MACK | 20539275 |
| RENAULT V.I. | 50 01 846 642 74 20 708 907 74 20 709 459 |
| UD Trucks | 5221170569 |
| VOLVO | 21170569 21707133 478362 478736 4787362 |
Alternative & superseded parts in our offer
Here’s a list of matching parts in our catalog. Many manufacturers update or replace older parts with newer versions that share compatible or interchangeable numbers. The list below includes both exact matches and parts that are alternatives or superseded versions of the original.
Delivery and Payment
- Free UAE Delivery on Orders Over AED 750
- 2-7 Working Days Delivery Across UAE
- 5-10 Working Days Delivery Across GCC