- Brand: BREMBO Premium Brand
- Manufacturer’s Part Number (MPN): P37018
- Designed for CHRYSLER vehicles
- Genuine quality automotive component
- Fast delivery across UAE
-
Genuine Part Number: 68248384ACMatching part numbers: 00K68144427AA (Jeep), 00K68144427AB (Jeep), 00K68248384AB (DODGE) , and 26 more
Brake pad Brembo P 37 018
Technical Specification
Order now for fast delivery across the UAE in 1-3 days, with GCC-wide shipping in 5-10 days!
AED 261.79 + VAT
Total with VAT: AED 274.88
In stock: 5
2-7 Days delivery
Thank you
Flag a data issue
Flag a data issue
Additional Product Description
| Width | 190mm |
|---|---|
| Thickness | 15mm |
| Height | 93mm |
| Braking system | Brembo |
| WVA number | 25849,25859 |
| FMSI | D1382 9040, D1405 8513, D1405 9037 |
| Wear indicator | Acoustic |
| Accessories | With anti-squeal shim |
| Axle | Front and rear |
| EAN code | 8020584080054 |
- Manufacturer: BREMBO
- Part Type: Brake Pad
- Manufacturer Product Number: P37018
Alternative matching part numbers (29)
Below is a list of parts found through cross-number and OEM-based matching. These items don’t always share the exact same number, but they are recognised in the industry as compatible or interchangeable with the original reference.
| Brand | Alternative codes |
|---|---|
| BYD | 1225730300 1247707000 ST3501500A ST3501501A |
| CADILLAC | 07859031 |
| CADILLAC, CHEVROLET | 25940447 |
| DODGE | 00K68248384AB 68248384AB 68248384AC |
| Jeep | 00K68144427AA 00K68144427AB 00K68303052AA 68144427AA 68144427AB 68303052AA 68507583AB K68144427AA K68144427AB K68303052AA |
| Lexus | 044660W050 |
| Nissan | D10606HS0A D106080B0A D1060JF20B D1060JF20C D1060JF20D D1060KB60A D1M606HS0A D1MFM80B0J D400C14C10 |
Alternative & superseded parts in our offer
Here’s a list of matching parts in our catalog. Many manufacturers update or replace older parts with newer versions that share compatible or interchangeable numbers. The list below includes both exact matches and parts that are alternatives or superseded versions of the original.
Delivery and Payment
- Free UAE Delivery on Orders Over AED 750
- 2-7 Working Days Delivery Across UAE
- 5-10 Working Days Delivery Across GCC
Secure checkout powered by Stripe.
We accept major credit cards and wallets: