- Brand: BREMBO Premium Brand
- Manufacturer’s Part Number (MPN): P59042
- Designed for JAGUAR vehicles
- Genuine quality automotive component
- Fast delivery across UAE
-
Genuine Part Number: C2C27271Matching part numbers: 1233679 (FORD), 1324300 (FORD), 13322091 (GENERAL MOTORS, SAAB) , and 74 more
Brake pad Brembo P 59 042
Technical Specification
Order now for fast delivery across the UAE in 1-3 days, with GCC-wide shipping in 5-10 days!
AED 59.49 + VAT
Total with VAT: AED 62.46
In stock: 1
2-7 Days delivery
Thank you
Flag a data issue
Flag a data issue
Additional Product Description
| Width | 123mm |
|---|---|
| Thickness | 17mm |
| Height | 52mm |
| Braking system | Teves |
| WVA number | 23482,24137 |
| FMSI | D1095 7874, D1095 7957, D1095 8248, D1564 7957, D973 7957, D973 8248 |
| Wear indicator | Prepared for wear indicator |
| Accessories | With accessoriesWith anti-squeal shim |
| Axle | Rear |
| EAN code | 8020584055731 |
- Manufacturer: Brembo
- Part Type: Brake Pads, Rear
- Manufacturer Product Number: P59042
Alternative matching part numbers (77)
Below is a list of parts found through cross-number and OEM-based matching. These items don’t always share the exact same number, but they are recognised in the industry as compatible or interchangeable with the original reference.
| Brand | Alternative codes |
|---|---|
| CITROEN | 1647876080 1647894180 425405 |
| FORD | 1233679 1324300 1360254 1360304 1360306 1459016 1566096 1753860 1763677 1809259 2177229 2T142B507BA 2T142M008AA 2T1J2M008AA 3M512M008AA 3M512M008AB 3M512M008AC 3M5J2M008A1A 3M5J2M008AA 4387371 4387374 7T162B507BA CV6Z2200A ME2T1J2M008AA ME2T1J2M008AB ME3M5J2M008AA ME3M5J2MM008AA MEAV6J2M008AA |
| FORD (CHANGAN) | 3M5Z2200H |
| FORD ASIA & OCEANIA | AV6Z2200D BRF13 |
| GENERAL MOTORS | 93172190 |
| GENERAL MOTORS, OPEL | 93176116 |
| GENERAL MOTORS, SAAB | 13322091 |
| JAGUAR | C2C27271 C2D23143 C2P17595 C2P26112 C2Z22083 |
| MAZDA | BPYK2648Z BPYK2648ZA9C BPYK2648ZB C2Y32648Z C2Y32648ZA9A C2Y32648ZB C2Y32648ZC C2Y32848Z |
| MAZDA (CHANGAN) | 3M512M008AGLC |
| MAZDA, MITSUBISHI | BPYK2648ZA C2Y32648ZA |
| Mercedes-Benz | 4634205600 |
| OPEL | 1605065 16050650 1605117 1605196 1605200 1605973 1605993 93183140 93190338 93192623 |
| PONTIAC | 15271565 |
| RENAULT | 440600002R 440601689R 8660004480 8671016711 |
| SAAB | 32017848 93166942 99900003 |
| VOLVO | 30736610 307420310 313413310 8683615 86836150 |
Alternative & superseded parts in our offer
Here’s a list of matching parts in our catalog. Many manufacturers update or replace older parts with newer versions that share compatible or interchangeable numbers. The list below includes both exact matches and parts that are alternatives or superseded versions of the original.
Delivery and Payment
- Free UAE Delivery on Orders Over AED 750
- 2-7 Working Days Delivery Across UAE
- 5-10 Working Days Delivery Across GCC
Secure checkout powered by Stripe.
We accept major credit cards and wallets: